Get Adobe Flash player

Artykuły

Właśnie dowiedziałem  się  o  bardzo  interesującej  sprawie,

 Bitwa pod Monte Cassino (zwana także Bitwą o Rzym) – seria bitew pomiędzy wojskami alianckimi a Wehrmachtem, które miały miejsce w 1944 w rejonie klasztoru Monte Cassino. Bitwa ta uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych walk (obok walk pod Stalingradem, na Łuku Kurskim i lądowania w Normandii) w czasie II wojny światowej.

 

 Poraszko (Poraszka)    Stefan 

urodzony  29.VIII.1900  w  Kleśniskach p. Częstochowa woj. Kieleckie

plutonowy ,     zginął  12 V  1944  roku

nr  mogiły    6-E-18. http://www.cmentarzmontecassino.com.pl/Lista.htm

 

 

służył,  a  raczej  walczył 

 15 Wileński Batalion Strzelców "Wilków" (15 bs) - pododdział piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Batalion został sformowany 25 października 1942 roku, w obozie Khánaqín, w Iraku, w składzie 4 Brygady Strzelców. Jednostka została zorganizowana na bazie 15 Pułku Piechoty "Wilków", według etatów brytyjskich.

W marcu 1943 roku 15 Batalionu "Wilków" został podporządkowany dowódcy 5 Wileńskiej Brygady Piechoty,  

  brygada piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Brygada została sformowana w marcu 1943 roku, w wyniku połączenia 3 i 4 Brygady Strzelców. Wchodziła w skład 5 Kresowej Dywizji Piechoty. Prowadziła działania obronne nad Sangro, walczyła pod Monte Cassino, a następnie w Apeninie Emiliańskim. Jej bataliony blokowały Anconę. Szlak bojowy zakończyła udziałem w bitwie bolońskiej. Po zakończeniu działań wojennych pozostawała w składzie wojsk okupacyjnych we Włoszech. W czerwcu 1946 została przewieziona do Anglii, a od 7 września rozpoczęto zapisy do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia. Zdecydowana większość jej żołnierzy pozostała na emigracji.